Quantcast
Channel: Politechnika Świętokrzyska
Viewing all 1847 articles
Browse latest View live

Produkt Przyszłości

$
0
0

Naukowiec z Politechniki Świętokrzyskiej wśród wyróżnionych w konkursie Polski Produkt Przyszłości.

Profesor Zbigniew Goryca z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki został doceniony za opracowany szereg bezszczotkowych silników z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika. Nowatorskie silniki cechują się cichą pracą, bez drgań charakterystycznych dla tego typu urządzeń. Znajdą zastosowanie w wymagających dużej precyzji działania serwonapędach obrabiarek, w wielu urządzeniach medycznych, robotach dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego, manipulatorach przemysłowych itp.

Z uwagi na brak iskrzeń i bezpieczne napięcie zasilania 24 V, mogą pracować w warunkach szczególnie trudnych, tam, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem oraz w warunkach szczególnej wilgotności – podkreśla ich twórca prof. Zbigniew Goryca.

Do ścisłego finału konkursu dotarło dziewięć rozwiązań. Dwa uznane zostały za najlepsze w swoich kategoriach. Nagrodzeni otrzymają możliwość uzyskania grantu w maksymalnej kwocie 100 tys. zł z przeznaczeniem na rozwój, promocję i umiędzynarodowienie produktu.

Podczas uroczystej Gali w Politechnice Warszawskiej wyróżnienie odebrali prof. Lidia Dąbek i prof. Zbigniew Koruba.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Artykuł Produkt Przyszłości pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.


ZAPISY NA ZAJĘCIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W SEMESTRZE LETNIM ROKU AKADEMICKIEGO 2018/2019

$
0
0

Centrum Sportu ogłasza zapisy na realizację obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego studentów II roku wydziałów ZiMK, MiBM, BiA, IŚGiE oraz III roku EAiI w semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019, w terminie
25.02 – 1.03.2019, zgodnie ze swoimi planami zajęć.

Miejsce zapisów  Hala sportowa Politechniki Świętokrzyskiej.

Powyższy termin jest terminem ostatecznym zapisów na w/w zajęcia.

Artykuł ZAPISY NA ZAJĘCIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W SEMESTRZE LETNIM ROKU AKADEMICKIEGO 2018/2019 pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Stawiamy na współpracę

$
0
0

Razem można więcej. Politechnika Świętokrzyska stawia na współpracę ze szkołami średnimi. Do grona nowych partnerów dołączył dziś Zespół Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej.

Uczelnia wraca do szkół z nowym pomysłem współpracy. I proponuje uczniom i nauczycielom udział w licznych przedsięwzięciach rozwijających wiedzę i zainteresowania. To właśnie maturzyści z regionu najchętniej wybierają Politechnikę jako przyszłą uczelnię.

Posiadając odpowiednią infrastrukturę oraz kadrę naukową, uczelnia jest w stanie zapewnić współpracę na najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym.

Uczniowie będą mogli wziąć udział w warsztatach organizowanych na uczelni, poznać laboratoria i kadrę. Wykładowcy odwiedzą też szkołę by promować kierunki techniczne i zachęcać uczniów do wyboru uczelni technicznych.

Artykuł Stawiamy na współpracę pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Nowy „Student”

Kieleckie Dni Informatyki

$
0
0

Warsztaty i dyskusje z udziałem ekspertów z branży IT oraz test wiedzy dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych – to elementy Kieleckich Dni Informatyki, które odbędą się 3 i 4 kwietnia br. Wydarzenie organizują Kielecki Park Technologiczny i Politechnika Świętokrzyska.

Otwarcie Kieleckich Dni Informatyki odbędzie się 3 kwietnia w Kieleckim Parku Technologicznym.  Oprócz oficjalnej części (od g. 9.30) połączonej z wystąpieniami partnerów i patronów wydarzenia, zaplanowano wykład otwierający Wojciecha Macha z GFT Poland, jednego z najbardziej doświadczonych menedżerów na rynku usług IT. Będzie mowa o zmianach jakie zachodzą na rynku IT globalnie pod kątem oczekiwań klientów i jak to się odbija na inżynierach i firmach software’owych. Prelekcja to wprowadzenie do panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertów z branży informatycznej, który rozpocznie się o g. 11.15. Wstęp na tę część otwarty dla wszystkich chętnych.

Druga część KDI (g. 12.00-16.00) będzie mieć charakter typowo warsztatowy. Zajęcia poprowadzą przedstawiciele takich firm, jak Transition Technologies PSC, Altar, Infover, ITM Code, VirtusLab, Albit, WN Legal, a główne tematy warsztatów to architektura, języki programowania, technologie i systemy korporacyjne, a także IT w biznesie. Rekrutacja na warsztaty uruchomiona zostanie 15 marca poprzez stronę www.kieleckiedniinformatyki.pl. Tam też znajdują się informacje nt. ekspertów.

Tego samego dnia, o g. 17.00, także w ramach KDI, w Instytucie Dizajnu odbędzie się kolejny TechKlub Kielce (szczegóły).

Drugi dzień KDI (4 kwietnia) to Świętokrzyski Test z Informatyki. Rekrutacja właśnie wystartowała. Można się zapisywać poprzez formularz dostępny także na www.kieleckiedniinformatyki.pl oraz na wydarzeniu na Facebooku
Tam też znajduje się regulamin testu oraz odpowiednie dokumenty do pobrania. Swoją wiedzę i umiejętności informatyczne oraz stopień przygotowania do podjęcia pracy w sektorze IT mogą sprawdzić uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci. Partnerami merytorycznymi testu i fundatorami nagród są firmy Altar, Transition Technologies PSC oraz Infover. Na najlepszych studentów i uczniów czekają cenne nagrody rzeczowe. Ponadto w kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze trzy osoby, które osiągną najlepszy wynik zyskają dodatkowe punkty podczas rekrutacji na studia na PŚk (szczegóły w regulaminie testu).
Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji testu wzięło udział ponad 70 uczniów i 40 studentów z województwa świętokrzyskiego. Test odbędzie się w Politechnice Świętokrzyskiej (Aula Główna i Aula Mała) i rozpocznie się o g. 10.00, a jego wyniki poznamy ok. g. 13.00. W przerwie na ich ogłoszenie uczestnicy będą mogli skorzystać z warsztatów Cisco (Rozwiązania Cisco Collaboration).

KDI wsparli partnerzy – znane i cenione z regionie firmy z branży IT. Partnerami platynowymi są Altar i Transition Technologies PSC. Złotymi partnerami zostali Infover, Producer, ITM Code oraz firma CISCO. Partnerem głównym wydarzenia jest Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce.
Pozostali partnerzy: PLUMI, Albit Software, VirtusLab, WN Legal oraz koło naukowe XOR, Energetyczne Centrum Nauki KPT

Patronaty honorowe: Wojewoda Świętokrzyski, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce

Patronaty medialne: Meloradio, Radio eM Kielce, ITV Kielce, Radio Kielce

Strona internetowa Kieleckich Dni Informatyki: www.kieleckiedniinformatyki.pl

Więcej informacji na temat wydarzenia:
Anna Pabian-Lipska, KPT – tel. 41 27 87 222
Kamil Dziewit, PŚk – +48 665 665 811

Artykuł Kieleckie Dni Informatyki pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Nadanie tytułu Doktora Honoris Causa prof. Kazimierzowi Furtakowi

$
0
0

Tytuł i godność doktora honoris causa nadawany jest osobom wybitnym, które w szczególny sposób zasłużyły się uczelni i nauce. Osobom działającym na rzecz rozwoju kadry naukowej, łącząc poprzez swoją pracę i autorytet społeczność akademicką, by ta współtworzyła nowoczesne standardy dla przyszłych pokoleń. 6 marca 2019 roku to najwyższe wyróżnienie, jakie może nadać uczelnia, zostało wręczone Prof. dr. hab. inż. Kazimierzowi Furtakowi, wybitnemu naukowcowi, specjaliście w dziedzinie inżynierii lądowej, w tym konstrukcji budowlanych i mostów, wybitnemu organizatorowi nauki i wychowawcy młodzieży.


Profesor Kazimierz Furtak – wybitny naukowiec w dziedzinie inżynierii lądowej, a w szczególności w zakresie mostownictwa, oddany nauczyciel akademicki, rektor, członek wielu organizacji naukowych.

Profesor Kazimierz Furtak tytuł magistra uzyskał w 1973 roku na ówczesnym Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej, z którą związany jest do dziś. Tam też rozpoczął pracę jako asystent stażysta w Zakładzie Budowy Mostów i Tuneli, przekształconym później w Katedrę. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1979 roku, jego promotorem był wybitny uczony dziedziny mostownictwa prof. dr hab. inż. Kazimierz Flaga, dr h.c. W tym czasie Kazimierz Furtak został zatrudniony na stanowisku adiunkta, a do swojej działalności dydaktycznej włączył wykłady i ćwiczenia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Świętokrzyskiej. W 1987 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych, co dało podstawę w kolejnym roku do zatrudnienia go na stanowisku docenta. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał z rąk prezydenta RP w 1999 roku.

Od początku kariery naukowej profesor Kazimierz Furtak pogłębiał wiedzę i zdobywał praktyczne doświadczenie zawodowe jako inżynier i projektant mostów poprzez pracę i staże, między innymi w Kieleckim Przedsiębiorstwie Robót Mostowych, Krakowskim Biurze Projektów Dróg i Mostów „Transprojekt”, Centralnym Ośrodku Badawczo-Projektowym Konstrukcji Metalowych „Mostostal” oraz w Biurze Projektów i Ekspertyz Budowli Komunikacyjnych „Miastoprojekt” Sp. z o.o. w Krakowie, gdzie aż do 2008 roku prowadził aktywną działalność projektową. Dzięki aktywności zawodowej uzyskał uprawnienia budowlane do projektowania mostów i tuneli, kierowania, nadzorowania i kontroli budowy, oceniania i badania stanu technicznego budowli.

Profesor Kazimierz Furtak jest również rzeczoznawcą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. Działalność naukowa profesora Kazimierza Furtaka koncentruje się na inżynierii lądowej, a zwłaszcza na konstrukcjach mostowych, w tej dziedzinie jest niekwestionowanym autorytetem. Badania podejmowane przez profesora, nakierowane na rozwiązywanie skomplikowanych zagadnień praktycznych związanych z trwałością i wytrzymałością materiałów stosowanych w konstrukcjach mostowych z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii, zaowocowały m.in. wprowadzeniem do polskiego mostownictwa techniki zespolenia żelbetowej płyty pomostu z dźwigarami stalowymi za pomocą łączników listwowych.

Profesor Kazimierz Furtak, angażując się w działania projektowe, tworzył do nich rozwiązania teoretyczne, czego wynikiem były liczne referaty wygłaszane na krajowych i zagranicznych konferencjach oraz autorstwo lub współautorstwo ponad 300 publikacji naukowych i ponad 130 artykułów w czasopismach naukowo-technicznych. Aktywność naukowa profesora obejmuje również opiniowanie wniosków grantowych KBN, NCBiR i NCN oraz kierowanie projektami polskimi i międzynarodowymi. Był wieloletnim, aktywnie działającym członkiem i przewodniczącym Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem Sekcji Konstrukcji Betonowych, Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej i Sekcji Inżynierii Materiałów Budowlanych KLIiW PAN, w obecnej kadencji jest przewodniczącym Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Ponadto uczestniczył w pracach Komisji Technicznej PKN, jest członkiem Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, był zaangażowany w działalność wielu innych organizacji naukowych.

Prowadząc działalność naukową, profesor Kazimierz Furtak był jednocześnie mocno zaangażowany w życie społeczności akademickiej jako wykładowca, opiekun praktyk studenckich i kół naukowych, promotor ponad 100 prac dyplomowych, ponad dwudziestu przewodów doktorskich, recenzent rozpraw doktorskich, habilitacyjnych oraz wniosków profesorskich. Opieka sprawowana w zakresie rozwoju kadry naukowej wynikała z pełnionych na przestrzeni lat funkcji: dziekana, prorektora ds. nauki, rektora Politechniki Krakowskiej w kadencjach 2008-2012 i 2012-2016 oraz od 2017 roku przewodniczącego Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Za działalność naukową i organizacyjną profesor Kazimierz Furtak otrzymał wiele nagród i odznaczeń, między innymi: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Zasłużony dla Polskiego Mostownictwa, Medal Aleksandra i Zbigniewa Wasiutyńskich, nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Infrastruktury, a także nagrody przyznawane przez Politechnikę Krakowską.

Profesor Kazimierz Furtak jest człowiekiem niezwykle aktywnym, odnoszącym sukcesy jako naukowiec, dydaktyk i organizator. Bogaty dorobek i liczne zasługi są nie do przecenienia dla polskiej nauki. Nadanie profesorowi tytułu doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej jest zaszczytem dla społeczności akademickiej naszej Uczelni.


Laudacja wygłoszona przez prof. Barbarę Goszczyńską


Artykuł Nadanie tytułu Doktora Honoris Causa prof. Kazimierzowi Furtakowi pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

ZMARŁ RYSZARD PASTUSZKO

$
0
0

Z żalem zawiadamiamy, że zmarł Ryszard Pastuszko były wieloletni pracownik Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Świętokrzyskiej, działacz i trener sekcji koszykówki KU AZS Politechniki Świętokrzyskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 marca o godzinie 12:00 w kościele św. Wojciecha w Kielcach.

Artykuł ZMARŁ RYSZARD PASTUSZKO pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Dołącz do nas

$
0
0

Rekrutacja na studia stacjonarne drugiego stopnia przedłużona do dnia 22 marca 2019 r.

Od 30 stycznia 2019 roku ruszyła rejestracja kandydatów na studia II stopnia w Politechnice Świętokrzyskiej. Uczelnia oferuje różnorodną ofertę kształcenia, która jest odzwierciedleniem potrzeb rynku pracy i wyzwań, jakie stawia przyszłość. Doskonalenie jakości kształcenia i podnoszenie kwalifikacji kadry naukowo-dydaktycznej to priorytet naszych działań. Stawiamy na współpracę z przemysłem i instytucjami otoczenia gospodarczego. Dobre kontakty z środowiskiem biznesowym sprawiają że absolwenci uczelni są chętnie zatrudniani przez pracodawców.

Lista kierunków, na które obecnie trwa rekrutacja:

  • Architektura
  • Budownictwo
  • Elektrotechnika
  • Informatyka
  • Inżynieria Środowiska
  • Automatyka i Robotyka
  • Mechanika i Budowa Maszyn
  • Transport

Rejestracja kandydatów na studia odbywa się poprzez stronę internetową http://rekrutacja.tu.kielce.pl

Artykuł Dołącz do nas pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.


Klub Uczelniany AZS Politechniki Świętokrzyskiej ma już 50 lat!

$
0
0

Dokładnie 50 lat temu, 12 marca 1969 roku, w sali gimnastycznej przy ulicy Karola Szymanowskiego 5 odbyło się inauguracyjnie zebranie Klubu Uczelnianego AZS w Wyższej Szkole Inżynierskiej, jak wtedy nazywała się kielecka Politechnika Świętokrzyska. Był to początek wspaniałej historii klubu, który do dziś wyróżnia się na sportowej arenie Kielc.


„Jeszcze jeden kwiat do dużego bukietu AZS”

Właśnie tak relację z założycielskiego zebrania zatytuował Akademicki Przegląd Sportowy. Na zebranie przybyło ponad 70 osób, w tym m.in. ówczesny Rektor prof. Bronisław Ślusarczyk. Przewodnictwo objął zasłużony działacz, wieloletni prezes klubu uczelnianego AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego – Adam Massalski, wybrany później na wiceprezesa organizacyjnego Klubu. Prezesem został wybrany kierownik studium wychowania fizycznego Jerzy Kluźniak. Rektor uczelni objął patronat nad nowo powstałym klubem i zobowiązał się do daleko idącej pomocy. – Chciałbym, ażeby sport uprawiany w uczelni dawał studentom radość, by byli zawsze zadowoleni, uśmiechnięci i osiągali wyniki odpowiadające ich ambicjom – podkreślił prof. Ślusarczyk.

Podczas zebrania założycielskiego powołano trzy podstawowe sekcji sportowej – siatkówki, koszykówki i pływacką, którą przez wiele lat prowadziła rekordzistka i wielokrotna reprezentantka Polski, a także medalistka Uniwersjady i Akademickich Mistrzostw Świata Alicja Klemińska – Kozłowska. W Klubie uczelnianym Wyższej Szkoły Inżynierskiej do pięciu sekcji działających w 1969 roku należało 141 członków, natomiast w 1970 138, co stanowiło 15% studentów uczelni.

Czas rozwoju

Klub Uczelniany AZS szybko stał się obok Studium WF miejscem, gdzie skupiało się życie sportowe uczelni. W 1974 roku w Politechnice Świętokrzyskiej utworzono kolejnych sześć sekcji: żeglarska, narciarska, płetwonurków, piłki ręcznej, tenisa ziemnego i karate. W rozwoju klubu nie przeszkadzało nawet to, że uczelnia nie dysponowała początkowo własnymi obiektami sportowymi. Zajęcia treningowe odbywały się w wynajętych obiektach sportowych szkół i salach sportowych: Wojewódzkiego Domu Kultury, Hali Widowiskowo Sportowej oraz hali Zespołu Szkół Budowlanych przy ulicy Jagiellońskiej. Piłkarze nożni ćwiczyli na boisku Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, oraz nieistniejącym dzisiaj boisku ziemnym przy ulicy Planty, tzw. „Ćwiczeniówki”.

Dopiero po kilku latach Politechnika Świętokrzyska doczekała się własnych obiektów sportowych. Na bazie hali maszyn w budynku C utworzono salę sportową. Wybudowano również korty tenisowe i boisko piłkarskie usytuowane obok stołówki akademickiej. Nowe obiekty pozwoliły szerzej rozwinąć działalność sportową na uczelni oraz zwiększyć liczbę sekcji .

Od połowy lat siedemdziesiątych, gdy kierownikiem Studium został Wacław Mozer zaczęło przybywać coraz więcej nowych sekcji sportowych. W 1981 roku po sześciu latach zbierania doświadczenia piłkarze nożni AZS Politechniki Świętokrzyskiej przystąpili do rywalizacji w regularnych rozgrywkach piłkarskich. W 1982 roku drużyna awansowała do klasy A, a także czwartej rundy Pucharu Polski na szczeblu okręgu kieleckiego. W latach 1977-1981 działała w Politechnice także sekcja pływacka również pod kierunkiem Wacława Mozera. Jej czołowymi zawodnikami byli: Marek Gomuła, Janusz Durdyń i Marek Nowak.

Pod koszem… najbogatszy Polak i reprezentantka Polski

Zespół koszykarzy pod wodzą trenera Ryszarda Pastuszko występował w latach 80. i 90. XX wieku w III lidze. W 1987 zajął w tych rozgrywkach 3. miejsce, natomiast w latach 1988–1990 kończył zmagania na drugiej pozycji, a jednym z najlepszych zawodników tamtej drużyny był Michał Sołowow, często najlepszy strzelec drużyny, a przy tym absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Późniejszy kierowca rajdowy, a obecnie najbogatszy Polak, właściciel takich firm, jak Cersanit, Barlinek, czy Synthos. Rozgrywającym tej drużyny, był późniejszy, wieloletni trener drużyny koszykarzy AZS PŚk Stanisław Dudzik. W zespole grał też znany kielecki koszykarz Mirosław Świat, obecnie nauczyciel w I LO im. St. Żeromskiego.

W roku akademickim 1993/1994 Klub reprezentowały też koszykarki, które wygrały rozgrywki regionu lubelskiego kadetek. W ostatnim spotkaniu młode kielczanki pokonały na wyjeździe Star Starachowice 55:53. W składzie zespołu była Anna Pater (wtedy jeszcze Kędzior), późniejsze reprezentantka Polski, uczestniczka meczu gwiazd PLKK w 2002 roku, zawodniczka m.in. Staru Starachowice, Odry Brzeg i CCC Polkowice.

Sukcesy piłkarzy

W latach 90. bardzo dobrze na ligowych boiskach radziła sobie sekcja piłki nożnej AZS Politechniki Świętokrzyskiej. Do dziś to jedyna akademicka drużyna piłkarska występująca w regularnych rozgrywkach ligowych. Zawodnicy prowadzeni przez Jarosława Niebudka raz grali w lidze okręgowej, raz wchodzili do wyższej klasy rozgrywkowej. Jeden z największych sukcesów w tamtym czasie studenci z Politechniki Świętokrzyskiej odnieśli w sezonie 1991/1992, dochodząc do finału Pucharu Polski w okręgu kieleckim. W półfinałowym spotkaniu kielczanie wygrali w karnych 5:3 z KSZO Ostrowiec, a w finale musieli uznać wyższość Bucovii Busko Zdrój. Po latach tamten sukces tak wspomina Jarosław Niebudek: – To był chyba najbardziej spektakularny sukces sekcji, bo wtedy też awansowaliśmy z B klasy do A klasy. Rzeczywiście w tamtym okresie zespół zrobił się dość mocny. Kiedyś pracowałem w Koronie jako wychowawca młodzieży i kilku moich wychowanków się tutaj pojawiło. W półfinale zagraliśmy z KSZO Ostrowiec, wygrywając z nimi w karnych. Potem graliśmy finał z Bukovią w Busko-Zdroju, którą prowadził wtedy Czesław Palik. Przegraliśmy w Busku 5:2.

Nowa hala – nowe możliwości

Fundamentalne znaczenie dla rozwoju sportu akademickiego w Politechnice Świętokrzyskiej miała decyzja o budowie profesjonalnej hali sportowej w kampusie uczelni. Inwestycję zrealizowała firma Echo Investment. W wypowiedzi dla Echa Dnia rektor prof. dr hab. Stanisław Adamczak mówił: – To dobry przykład partnerstwa prywatno-publicznego. Cieszę się, że umowa doszła do skutku, tym bardziej, że podpisaliśmy ją z firmą, którą stworzyli i kierują nasi absolwenci. Dodajmy, że Piotr Gromniak to nie tylko absolwent PŚk, ale też podczas studiowania w połowie lat 80. aktywny członek AZS, zasiadający w zarządzie klubu.

Wybudowanie hali sportowej Politechniki Świętokrzyskiej dało nowy impuls do rozwoju sportu w uczelni. Dobra infrastruktura sportowa i przychylność władz uczelni sprawiła, że na Politechnice pojawił się sport wyczynowy. Powołano, a właściwie reaktywowano drużyny ligowe: trzecioligową koszykarzy i drugoligową piłkarzy ręcznych. Dołączyły one do sekcji piłkarskiej, która na ligowych boiskach występuje od lat. Na pewno przyczynkiem do dużych zmian w AZS PŚk była osoba doktora Stanisława Hojdy i objęcie przez niego funkcji dyrektora Centrum Sportu Politechnik Świętokrzyskiej.

Gwiazdy świeciły „pod Krechą

Ale nie samym sportem… student żyje. W grudniu 2010 roku w Politechnice Świętokrzyskiej odbyło się ciekawe wydarzenie pośrednio związane ze sportem, czyli I Przegląd Filmów Sportowych. Pierwszego dnia uczestnicy imprezy obejrzeli dokumenty opowiadające o sportowcach, m.in.: „Dojechać do końca”, „Drogę Agaty” – wzruszająca opowieść o siatkarce Agacie Mróz, czy „Idolka” – film o Justynie Kowalczyk. Natomiast drugiego dnia można było obejrzeć filmy fabularne: „Bokser” i „Piłkarski poker”. Dużą atrakcją drugiego dnia przeglądu był przyjazd Daniela Olbrychskiego – odtwórcy głównej roli w filmie „Bokser”. Olbrychski zachęcany przez publiczność opowiadał liczne anegdoty z życia aktorskiego i nie tylko, m.in. o tym jak sprawność fizyczna pomogła mu schwytać groźnego bandytę podczas lotu samolotem pod koniec lat 80. Emocje sięgnęły zenitu gdy Daniel Olbrychski wyciągnął swoje własne, przywiezione z domu, rękawice bokserskie i skrzyżował je z filmowym Rudzkim, czyli Zenonem Wołodkowiczem. Panowie sparowali pod dyktando mistrza olimpijskiego Leszka Drogosza, imponując przygotowaniem fizycznym. Widzowie mogli się poczuć zupełnie jak na planie „Boksera”.

Nowe inicjatywy

Od 2011 roku klub rokrocznie włącza się w organizację kieleckiej edycji ogólnopolskiej akcji „Test Coopera dla Wszystkich”. W 2013 roku kondycję sprawdziło rekordowe 421 osób. Klub zorganizował też w Kielcach po latach Akademickie Mistrzostwa Polski. Półfinały C rozgrywek w piłce ręcznej (2016 rok) i koszykówce (2017 rok) były bardzo chwalone za organizację przez samych uczestników.

Po kilku latach przerwy sportowe sukcesy znów zaczęli odnosić studenci Politechniki Świętokrzyskiej, medali Akademickich Mistrzostw Polski zdobywali judocy, lekkoatleci i wioślarze z sekcji prowadzonej przez trenera Marka Kalwata. W rywalizacji akademickiej prym wiodą też piłkarze ręczni, którzy niemal co rok przywożą kolejne medale AMP, ze złotem w klasyfikacji uczelni technicznych włącznie. Do wielkich tradycji piłkarskich nawiązali też piłkarze nożni. Drużyna Artura Obarzanka zdobyła w 2015 roku w Lesznie IV miejsce w Polsce, zostając przy tym akademickim mistrzem Polski uczelni technicznych.

Klub odnosił też sukcesy na ligowych parkietach. Piłkarze nożni awansowali w 2014 roku do „okręgówki”, a piłkarze ręczni dwukrotnie zajmowali III miejsce w rozgrywkach drugoligowców, do samego końca bijąc się o miejsce premiowane grą w barażach. Także koszykarze przez kilka lat byli blisko awansu do II ligi, kilkukrotnie dochodząc do finałów rozgrywek. Ostatecznie dopięli swego i w sezonie 2016/2017 zadebiutowali na II ligowych parkietach. Niestety ta przygoda trwała tylko jeden sezon…

AZS PŚk obecnie

Obecnie KU AZS Politechniki Świętokrzyskiej to jeden z nielicznych wielosekcyjnych klubów sportowych w Kielcach. Liczy sobie ponad 200 członków, 16 sekcji sportowych dla studentów i 3 sekcje ligowe. To także kilkanaście wydarzeń sportowych organizowanych w Hali Politechniki Świętokrzyskiej, nie tylko dla studentów, ale i mieszkańców miasta. Także w jubileuszowym roku 2019 przygotowano wiele imprez, które uświetnią ten okrągły jubileusz. Główne obchody zaplanowano na 14 czerwca 2019 roku.

Michał Filarski
Fot. Archiwum AZS PŚk


 

Artykuł Klub Uczelniany AZS Politechniki Świętokrzyskiej ma już 50 lat! pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Dzień Otwarty dla wszystkich

$
0
0

Wciąż zastanawiasz się nad wyborem uczelni i kierunku studiów? Chciałbyś poznać bliżej możliwości studiowania na Politechnice Świętokrzyskiej? Zapraszamy do udziału w akcji promocyjnej pn.: „Dzień Otwarty”, która odbędzie się 11 kwietnia br. (czwartek) w godzinach 9:00 – 15:00. Wydarzenie będzie świetną okazją do doświadczenia na własnej skórze atmosfery panującej na naszej uczelni.

Głównym celem przedsięwzięcia jest prezentacja szerokiej oferty edukacyjnej Politechniki Świętokrzyskiej, nowoczesnego zaplecza naukowego i dydaktycznego oraz zachęcenie absolwentów szkół ponadpodstawowych do studiowania kierunków technicznych.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych wykładach, warsztatach i prezentacjach, które poprowadzą dla nich pracownicy uczelni i partnerzy wydarzenia. Dla przyszłych studentów wykładowcy otworzą drzwi do nowoczesnych laboratoriów. Spotkanie na uczelni będzie doskonałą okazją do osobistych rozmów, których nie zastąpi żadna informacja w Internecie. Będzie można zwiedzić kampus akademicki (począwszy od gmachu reprezentacyjnego, poprzez wszystkie wydziały PŚk, Bibliotekę Główną i miasteczko akademickie).

Współorganizatorem wydarzenia jest Samorząd Studentów, który zaprezentuje osiągnięcia ruchu naukowego naszych żaków. W programie nie zabraknie informacji na temat nowości w ofercie edukacyjnej i pokazów z udziałem drużyny łazika marsjańskiego i wyścigowego bolidu.

Zobacz jak było w tamtym roku!

Patronat


Program wydarzenia

Wykłady otwarte / Główna Aula Wykładowa – start o godz: 9.00

  • Uroczyste otwarcie imprezy
  • „Zawód inżynier – przepis na sukces”, Prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor PŚk

Koordynator wydziałowy: prof. Waldemar Kozub (wkozub@tu.kielce.pl)

Warsztaty otwarte / od godz. 10.00 (przed budynkiem A)

  • M3 x kilka. Budujemy domy – działanie przestrzenne
  • Wieżowce w panoramie Kielc (Kielecki Manhattan) – rysunki projektowe
  • Rysunek odręczny – warsztaty plenerowe na terenie Kampusu Pśk

Wykłady otwarte

  • Dom marzeń w kilku krokach – warsztaty projektowania CAD (sala 2.07A) – start o godz: 11.00
  • Architektura wokół nas (sala 1.04A) – start o godz: 11.30
  • Największe – najmniejsze miasto świata (Singapour) (sala 1.04A) – start o godz: 12.15

Prezentacje / godz. 10.30 – 13.30

  • Wystawa projektów architektonicznych i rysunków odręcznych studentów kierunku Architektura
  • Wystawa projektów architektonicznych dyplomowych studentów kierunku Architektura
  • Prezentacja Kół Naukowych ARCHED, ARKADA
  • Zwiedzanie laboratoriów na Wydziale Budownictwa i Architektury:
    → Katedry Inżynierii Komunikacyjnej
    → Katedry Technologii i Organizacji Budownictwa
    → Katedry Mechaniki, Konstrukcji Metalowych i Metod Komputerowych
    → Katedry Wytrzymałości Materiałów, Konstrukcji Betonowych i Mostowych

Koordynator wydziałowy: dr inż. Andrzej Stobiecki (a.stobiecki@tu.kielce.pl)

Wykłady otwarte / sala 1.14 i 1.18 budynek D
czas trwania 30 min – start o godz: 10.00, 10.45, 11.30, 12.15

  • Dlaczego programowanie maszyn i robotów jest łatwe i ciekawe?
    (prezentacja graficznych języków programowania)
  • Krótkie wprowadzenie do inteligencji obliczeniowej
  • Jak wytwarzamy energię elektryczną – metody wytwarzania energii elektrycznej
  • Tajemnice grafiki 3D
  • Odnawialne źródła energii w służbie człowieka
  • Jak uniknąć porażenia prądem elektrycznym
  • Wybrane prace inżynierskie z Informatyki

Prezentacja laboratoryjna
czas trwania 30 minut – start w godz.: 10.00, 10.45, 11.30, 12.15, 13.00, 13.45

  • Jak zbudowany jest łazik marsjański? (sala 2.15 DH)
  • 1) Buduję własną sieć teleinformatyczną z Akademią Sieci Cisco (sala 113A Stołówka)
    2) Zagrożenia bezpieczeństwa  systemów IoT (sala DH 2.21)
  • Zobacz barwy światła (sala 2.26 DH)
  • Soft computing – wybrane aplikacje stosowane w badaniach naukowych i dydaktyce (sala 1.14 DH)
  • Gospodarka Elektroenergetyczna, czy to trudne? (sala 1.18DH)
  • 1) Drukarka 3D w akcji
    2) Co potrafi robot mobilny (sala 3.05)
  • Co potrafi robot mobilny? (sala 3.27)
  • Jak bezpośrednio zamienić energię słoneczną w energię elektryczną – panele fotowoltaiczne (sala 1.29DH)
  • Jak zautomatyzować proces produkcyjny (sala 2.27DH)
  • 1) projekty studenckie przy wykorzystaniu Arduino i RaspberryPi
    2) projekty studenckie przy wykorzystaniu Unity (sala 2.22 DH)

Koordynator wydziałowy: prof. Łukasz Orman (orman@tu.kielce.pl)

Wykłady otwarte / sala 4.09 Energis
czas trwania 30 mint – start o godz: 10.00, 10.45, 11.30, 12.15

  • Geomatyka satelitarna, lotnicza i naziemna – mierzymy, rozpoznajemy i robimy mapy
  • Smog – groźny przeciwnik
  • Bezwykopowa budowa przewodów i tuneli
  • Odpady – sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Warsztaty
czas trwania 30 minut – start w godz.: 10.00, 10.45, 11.30, 12.15, 13.00, 13.45, 14.30

  • Zbieramy dane o powierzchni terenu – zdjęcia fotogrametryczne z wykorzystaniem drona (Klub Studencki Energis)
  • Skanowanie laserowe – chmura punktów – wirtualny model obiektu (Klub Studencki Energis)
  • Trzymaj ciepło! – termowizja i jej zastosowania (Klub Studencki Energis)
  • Hydrozagadki czyli ciekawostki o wodzie (sala 1.08HA)
  • Odnawialne źródła energii w praktyce – zwiedzanie inteligentnego budynku Energis (sala 0.09 Energis)
  • Prezentacje kół naukowych Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki (Klub Studencki Energis)

Koordynator wydziałowy: dr inż. Damian Gogolewski (dgogolewski@tu.kielce.pl)

Wykłady otwarte / sala 1.06B
czas trwania 20 min – start o godz: 10.45, 11.30, 12.30, 13.15, 14.00

  • Działalność naukowo-dydaktyczna Centrum Laserowych Technologii Metali w świetle wyzwań XXI wieku
  • Przemysł 4.0 – twórz innowację zostać programistą obrabiarek CNC
  • Projektowanie nie musi być nudne – design w ujęciu inżynierskim
  • Skanowanie i drukowanie 3D jako przyszłość inżynierii mechanicznej
  • Sterowanie robotem marsjańskim
  • Bezpieczeństwo transportu drogowego w aspekcie kształcenia na kierunku transport

Prezentacja
czas trwania 30 min – start o godz: 11.30, 13.15

  • Laboratorium Samochodów i Ciągników (Ośrodek Dąbrowa Kielce, ul. Warszawska 430)
  • Laboratorium Robotyki i Laboratorium Sterowników PLC (Centrum Laserowych Technologii Metali)
  • Laboratorium Komputerowych Pomiarów Wielkości Geometrycznych (sala 8aH)
  • Laboratorium Obrabiarek Sterowanych Numerycznie (sala 11aH)
  • Druk 3D – Laboratorium Niekonwencjonalnych Technik Wytwarzania i Laboratorium Inżynierii Odwrotnej (sala 111HB oraz 107HB )

Uczelnia zapewnia przejazd do laboratorium na ulicy Warszawskiej.
Chętnych prosimy o zgłoszenie na adres email dgogolewski@tu.kielce.pl


Koordynator wydziałowy: dr inż. Sławomir Luściński (luscinski@tu.kielce.pl)

Wykłady otwarte / sala 1.15C
czas trwania 30 mint – start o godz: 10.45, 11.30, 12.30, 13.15, 14.00

  • Bezpieczeństwo w Sieci
  • Eksploracja danych tekstowych na przykładzie analizy artykułów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego
  • GIS – Władca przestrzeni
  • Informatyka kwantowa
  • Jak zostać dyrektorem banku w czasie studiów?

Prezentacje / czas trwania 80 mint

  • Zaprojektuj fabryk w 3D (sala 4.25C) – start o godz: 10.45
  • Wydrukuj prezent w 3D (sala 2.12C) – start o godz: 10.45
  • Myślenie matematyczne w 3D (sala 1.07C) – start o godz: 12.30

Artykuł Dzień Otwarty dla wszystkich pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Kieleckie Dni Informatyki

$
0
0

Warsztaty i dyskusje z udziałem ekspertów z branży IT oraz test wiedzy dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych – to elementy Kieleckich Dni Informatyki, które odbędą się 3 i 4 kwietnia br. Wydarzenie organizują Kielecki Park Technologiczny i Politechnika Świętokrzyska.

Otwarcie Kieleckich Dni Informatyki odbędzie się 3 kwietnia w Kieleckim Parku Technologicznym.  Oprócz oficjalnej części (od g. 9.30) połączonej z wystąpieniami partnerów i patronów wydarzenia, zaplanowano wykład otwierający Wojciecha Macha z GFT Poland, jednego z najbardziej doświadczonych menedżerów na rynku usług IT. Będzie mowa o zmianach jakie zachodzą na rynku IT globalnie pod kątem oczekiwań klientów i jak to się odbija na inżynierach i firmach software’owych. Prelekcja to wprowadzenie do panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertów z branży informatycznej, który rozpocznie się o g. 11.15. Wstęp na tę część otwarty dla wszystkich chętnych.

Druga część KDI (g. 12.00-16.00) będzie mieć charakter typowo warsztatowy. Zajęcia poprowadzą przedstawiciele takich firm, jak Transition Technologies PSC, Altar, Infover, ITM Code, VirtusLab, Albit, WN Legal, a główne tematy warsztatów to architektura, języki programowania, technologie i systemy korporacyjne, a także IT w biznesie. Rekrutacja na warsztaty uruchomiona zostanie 15 marca poprzez stronę www.kieleckiedniinformatyki.pl. Tam też znajdują się informacje nt. ekspertów.

Tego samego dnia, o g. 17.00, także w ramach KDI, w Instytucie Dizajnu odbędzie się kolejny TechKlub Kielce (szczegóły).

Drugi dzień KDI (4 kwietnia) to Świętokrzyski Test z Informatyki. Rekrutacja właśnie wystartowała. Można się zapisywać poprzez formularz dostępny także na www.kieleckiedniinformatyki.pl oraz na wydarzeniu na Facebooku
Tam też znajduje się regulamin testu oraz odpowiednie dokumenty do pobrania. Swoją wiedzę i umiejętności informatyczne oraz stopień przygotowania do podjęcia pracy w sektorze IT mogą sprawdzić uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci. Partnerami merytorycznymi testu i fundatorami nagród są firmy Altar, Transition Technologies PSC oraz Infover. Na najlepszych studentów i uczniów czekają cenne nagrody rzeczowe. Ponadto w kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze trzy osoby, które osiągną najlepszy wynik zyskają dodatkowe punkty podczas rekrutacji na studia na PŚk (szczegóły w regulaminie testu).
Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji testu wzięło udział ponad 70 uczniów i 40 studentów z województwa świętokrzyskiego. Test odbędzie się w Politechnice Świętokrzyskiej (Aula Główna i Aula Mała) i rozpocznie się o g. 10.00, a jego wyniki poznamy ok. g. 13.00. W przerwie na ich ogłoszenie uczestnicy będą mogli skorzystać z warsztatów Cisco (Rozwiązania Cisco Collaboration).

KDI wsparli partnerzy – znane i cenione z regionie firmy z branży IT. Partnerami platynowymi są Altar i Transition Technologies PSC. Złotymi partnerami zostali Infover, Producer, ITM Code oraz firma CISCO. Partnerem głównym wydarzenia jest Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce.
Pozostali partnerzy: PLUMI, Albit Software, VirtusLab, WN Legal oraz koło naukowe XOR, Energetyczne Centrum Nauki KPT

Patronaty honorowe: Wojewoda Świętokrzyski, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce

Patronaty medialne: Meloradio, Radio eM Kielce, ITV Kielce, Radio Kielce

Strona internetowa Kieleckich Dni Informatyki: www.kieleckiedniinformatyki.pl

Więcej informacji na temat wydarzenia:
Anna Pabian-Lipska, KPT – tel. 41 27 87 222
Kamil Dziewit, PŚk – +48 665 665 811

Artykuł Kieleckie Dni Informatyki pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Janowi Awrejcewiczowi

$
0
0

Prof. dr hab. inż. Jan Awrejcewicz

Profesor Jan Awrejcewicz jest osobistością niezwykle zasłużoną dla świata nauki, wybitnym specjalistą w zakresie mechaniki, automatyki oraz inżynierii biomedycznej, uznanym nauczycielem akademickim wielu pokoleń studentów i pracowników naukowych.

Profesor Jan Awrejcewicz całe życie zawodowe związany jest z Politechniką Łódzką, na której w 1971 roku na Wydziale Mechanicznym rozpoczął studia, a następnie w 1977 roku uzyskał stopień magistra inżyniera. Niemal równolegle, bo w latach 1975- 1978, studiował filozofię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Stopień doktora w dyscyplinie mechanika uzyskał w 1981 roku, a w 1990 habilitował się w oparciu o pracę poświęconą problemom bifurkacji i chaosu w układach dynamicznych. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 1994 roku z rąk prezydenta RP Lecha Wałęsy. W 1997 roku został zatrudniony w swej rodzimej uczelni na stanowisku profesora.

Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki, jest także kierownikiem studiów doktoranckich na kierunku mechanika oraz kierownikiem kierunku kształcenia mechatronika. Działalność organizacyjna i naukowa wiąże się ze wsparciem rozwoju młodych kadr naukowych, dlatego profesor był promotorem 24 przewodów doktorskich, autorem kilkudziesięciu recenzji w przewodach doktorskich i habilitacyjnych, uczestniczy także w pracach komisji habilitacyjnych i stale sprawuje opiekę nad doktoratami.

Prace badawcze profesora Jana Awrejcewicza obejmują zagadnienia szeroko rozumianej mechaniki, zwłaszcza w obszarach, takich jak: zastosowanie metod asymptotycznych, dynamika nieliniowa układów dyskretnych, dynamika, optymalizacja i sterowanie układów ciągłych, oraz biomechanika inżynierska. Badania związane z tymi zagadnieniami stały się podstawą do stworzenia przez profesora czterech szkół naukowych. Owocem tych badań były oryginalne publikacje w czasopismach i monografiach w kraju i za granicą, a wiele opracowanych rozwiązań zostało wdrożonych w praktyce przemysłowej. Szczególne osiągnięcia z zakresu biomechaniki inżynierskiej dotyczyły prekursorskich prac związanych z naprężeniami i odkształceniami układu kostno-szkieletowego, a także kilku organów ludzkich, dzięki czemu udało się opracować nowy wszczep części lędźwiowej kręgosłupa i nowe stenty wewnątrznaczyniowe.

Pozycję specjalisty w interesujących go obszarach profesor Jan Awrejcewicz budował nie tylko poprzez badania w Polsce, ale również bardzo liczne staże zagraniczne, realizowane dzięki uzyskanym grantom, między innymi z Fundacji Alexandra von Humboldta, Fundacji Japanese Society for the Promotion of Science, NATO Grant, Stypendium Central European University itd. Dorobek naukowy profesora obejmuje blisko 800 publikacji w czasopismach naukowych, 50 monografii, 2 podręczniki, 26 redakcji zbiorów prac, 17 książek pokonferencyjnych, 27 wydań renomowanych czasopism oraz 10 prac zwartych.

Profesor Awrejcewicz jest zaangażowany w prace 77 komitetów zagranicznych i krajowych czasopism naukowych, wielu komitetów konferencji w różnych ośrodkach całego świata. W Polsce profesor był lub jest członkiem komitetów PAN, m.in.: Komitetu Mechaniki, Komitetu Budowy Maszyn, Polskiego Komitetu Teorii Maszyn i Mechanizmów. Ponadto pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Biomechaniki, zaś drugą kadencję jest członkiem Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów. Jest także członkiem korespondentem PAN. Dokonania profesora Jana Awrejcewicza spowodowały, że zyskał on uznanie o zasięgu nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym, a jego prace zostały docenione i uhonorowane wieloma nagrodami, m.in.: nagrodami Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodą Indywidualną Ministra Szkolnictwa Wyższego, dwukrotnie prestiżową nagrodą Alexandra von Humboldta, Nagrodą Fulbrighta, Nagrodą Fundacji im. Tadeusza Kościuszki, Nagrodą Ministére de l’Educition national, de la recherche et de la technologie. Otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku polskich uczelni.

Profesor Jan Awrejcewicz to niekwestionowany autorytet naukowy, badacz o ogromnym dorobku, odnoszący sukcesy o zasięgu światowym, który niewątpliwie znacząco przyczynił się do rozwoju polskiej nauki i rozpowszechniania jej osiągnięć poza granicami kraju. Przyjęcie przez Pana Profesora tytułu doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej jest zaszczytem dla społeczności akademickiej naszej Uczelni.

Laudacja wygłoszona przez prof. Zbigniewa Korubę



Artykuł Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Janowi Awrejcewiczowi pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

W poszukiwaniu specjalistów

$
0
0

Za nami trzecia edycja Studenckich Targów Pracy i Praktyk, organizowanych przez Akademickie Centrum Kariery Politechniki Świętokrzyskiej. W klubie studenckim, gdzie odbywały się targi, na uczestników czekało ponad 40 wystawców i setki ofert pracy, praktyk oraz staży.

Targi są doskonałą okazją dla naszych studentów i absolwentów do nawiązania kontaktów z przedstawicielami firm. Podczas imprezy można było złożyć swoje cv i zapoznać się z ofertami pracy, praktyk i staży przygotowanych przez przedsiębiorców. Dla pracodawców była to możliwość pozyskania nowej kadry i zaprezentowania swojego potencjału na uczelni – mówi Dorot Furmańczyk, organizator targów.

Podczas imprezy studenci dodatkowo mogli dowiedzieć się jak rozpocząć własny biznes, a także skorzystać z doradztwa zawodowego i porad specjalistów z działów personalnych.

Wśród pracodawców i instytucji biorących udział w wydarzeniu zaprezentowały się, między innymi: Transition Technologies, DEC Group Poland, Instytut OZE, Enerko Energy, Promost Consulting, Główny Urząd Miar, Centralne Biuro Antykorupcyjne z Warszawy, a także z otoczenia biznesu –  Kielecki Park Technologiczny. Swoją ofertę i pomoc oferowaną młodym ludziom zaprezentowały także instytucje rynku pracy: Wojewódzki  Urząd Pracy w Kielcach oraz Miejski Urząd Pracy, a także centra obsługi call center – oferujące studentom pracę w trakcie nauki: CCIG, Telbridge.


Artykuł W poszukiwaniu specjalistów pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

rozmowa o przyszłości

$
0
0

O ambitnych planach na przyszłość, nowoczesnych technologiach, dużych inwestycjach i o rozwoju sportu akademickiego. W rozmowie z Beatą Oleś prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Artykuł rozmowa o przyszłości pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Dostępność plus

$
0
0

Konkurs 3/1.1.1/2019 Szybka ścieżka dla projektów realizujących Program Dostępność Plus

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

Dla kogo?
 przedsiębiorstw,
 konsorcjów przedsiębiorstw,
 konsorcjów naukowo-przemysłowych (składających się z max 3 podmiotów, w tym min 1
przedsiębiorstwa i min 1 jednostki naukowej). Liderem jest zawsze przedsiębiorstwo.

Na co? B+R (badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe, które mogą być
uzupełnione o prace przedwdrożeniowe).
Termin naboru wniosków
1 kwietnia – 1 lipca 2019 r. (do godziny 16:00). Konkurs podzielony na rundy:
1) od 1 kwietnia do 30 kwietnia 2019 r.;
2) od 1 maja do 31 maja 2019 r.;
3) od 1 czerwca do 1 lipca 2019 r. (do godziny 16:00).
Budżet konkursu 50 000 000 PLN

Dofinansowanie
1) na realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych:
 dla mikro- i małego przedsiębiorstwa:
 70% – 80% kosztów kwalifikowalnych w zakresie badań przemysłowych oraz
 45% – 60% kosztów kwalifikowalnych w zakresie prac rozwojowych;
 dla średniego przedsiębiorstwa:
 60% – 75% kosztów kwalifikowalnych w zakresie badań przemysłowych oraz
 35% – 50% kosztów kwalifikowalnych w zakresie prac rozwojowych.
 dla przedsiębiorstwa innego niż MŚP:
 50% – 65% kosztów kwalifikowalnych w zakresie badań przemysłowych oraz
 25% – 40% kosztów kwalifikowalnych w zakresie prac rozwojowych.
 dla jednostki naukowej – do 100% kosztów kwalifikowalnych.
2) na realizację prac przedwdrożeniowych:
 de minimis – 90% kosztów kwalifikowalnych tych prac;
 usługi doradcze dla MŚP – 50% kosztów kwalifikowalnych tych prac.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych:
1) 1 mln PLN – w przypadku projektu realizowanego samodzielnie przez MŚP;
2) 2 mln PLN – w przypadku pozostałych projektów.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych – 50 mln euro.

Inne ważne informacje o konkursie
 Rezultat projektu musi mieć na celu realizację zasady dostępności.
 Projekty realizowane wyłącznie w regionach słabiej rozwiniętych.
 Projekt musi obejmować eksperymentalne prace rozwojowe.
 Prace przedwdrożeniowe – maksymalnie 20% kosztów kwalifikowalnych projektu.
 Limit podwykonawstwa dla badań przemysłowych i prac rozwojowych:
1) dla przedsiębiorstwa: 50% – 60% kosztów kwalifikowalnych;
2) dla jednostki naukowej: 10% kosztów kwalifikowalnych.

Sposób składania wniosków: Wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie informatycznym (link do systemu – aktywny od 1 kwietnia 2019 r.).
Termin oceny projektów do 90 dni od zamknięcia naboru wniosków
Dokumentacja, w tym RK Link
Kontakt w PŚk:
Dział projektów B+R Politechniki Świętokrzyskiej, 41/ 34 24 192

Organizator konkursu
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47 a, 00-695 Warszawa

Artykuł Dostępność plus pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.


Konkurs „Szybka ścieżka” na realizację badań z przedsiębiorstwami

$
0
0

Konkurs 2/1.1.1/2019 Szybka ścieżka 

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

Dla kogo?
 przedsiębiorstw,
 konsorcjów przedsiębiorstw,
 konsorcjów naukowo-przemysłowych (składających się z max 3 podmiotów, w tym min 1
przedsiębiorstwa i min 1 jednostki naukowej). Liderem jest zawsze przedsiębiorstwo.
Na co? B+R (badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe, które mogą być
uzupełnione o prace przedwdrożeniowe).
Termin naboru wniosków
1 kwietnia – 1 lipca 2019 r. (do godziny 16:00). Konkurs podzielony na rundy:
1) od 1 kwietnia do 30 kwietnia 2019 r.;
2) od 1 maja do 31 maja 2019 r.;
3) od 1 czerwca do 1 lipca 2019 r. (do godziny 16:00).
Budżet konkursu 1 050 000 000 PLN
Dofinansowanie
1) na realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych:
 dla mikro- i małego przedsiębiorstwa:
 70% – 80% kosztów kwalifikowalnych w zakresie badań przemysłowych oraz
 45% – 60% kosztów kwalifikowalnych w zakresie prac rozwojowych;
 dla średniego przedsiębiorstwa:
 60% – 75% kosztów kwalifikowalnych w zakresie badań przemysłowych oraz
 35% – 50% kosztów kwalifikowalnych w zakresie prac rozwojowych.
 dla przedsiębiorstwa innego niż MŚP:
 50% – 65% kosztów kwalifikowalnych w zakresie badań przemysłowych oraz
 25% – 40% kosztów kwalifikowalnych w zakresie prac rozwojowych.
 dla jednostki naukowej – do 100% kosztów kwalifikowalnych.
2) na realizację prac przedwdrożeniowych:
 de minimis – 90% kosztów kwalifikowalnych tych prac;
 usługi doradcze dla MŚP – 50% kosztów kwalifikowalnych tych prac.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych:
1) 1 mln PLN – w przypadku projektu realizowanego samodzielnie przez MŚP;
2) 2 mln PLN – w przypadku pozostałych projektów.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych – 50 mln euro.
Inne ważne informacje o konkursie
 Projekty realizowane wyłącznie w regionach słabiej rozwiniętych.
 Projekt musi obejmować eksperymentalne prace rozwojowe.
 Prace przedwdrożeniowe – maksymalnie 20% kosztów kwalifikowalnych projektu.
 Limit podwykonawstwa dla badań przemysłowych i prac rozwojowych:
1) dla przedsiębiorstwa: 50% – 60% kosztów kwalifikowalnych;
2) dla jednostki naukowej: 10% kosztów kwalifikowalnych.
Sposób składania wniosków
Wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie informatycznym (link do systemu – aktywny od 1 kwietnia 2019 r.).
Termin oceny projektów do 90 dni od zamknięcia naboru wniosków
Dokumentacja, w tym RK Link
Kontakt
Dział projektów B+R, budynek A, pok. 18 c, tel. 41/ 34 24 192
Organizator konkursu
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47 a, 00-695 Warszawa

Artykuł Konkurs „Szybka ścieżka” na realizację badań z przedsiębiorstwami pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

O przyszłości branży IT

$
0
0

Dziś oficjalnie rozpoczęły się Kieleckie Dni Informatyki. W pierwszej odsłonie warsztaty i dyskusje, jutro sprawdzian z wiedzy. Wydarzenie rozpoczął wykład otwierający Wojciecha Macha z GFT Poland. Doświadczony menedżer na rynku informatycznym mówił o szansach, wyzwaniach i trendach w IT.

Już jutro wystartuje II Świętokrzyski Test z Informatyki. Ma zweryfikować wiedzę a najlepszym otworzyć drzwi do kariery. To odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy

W teście mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci. W projekt mocno zaangażowali się pracodawcy. Akcji patronuje kilkanaście firm. Współtworząc pytania do testu mogą nie tylko zweryfikować wiedzę studentów ale także swoich potencjalnych pracowników.

Informatyka to jeden z najpopularniejszych kierunków na naszej uczelni i cieszę się, że do tego testu zgłosiło się tak wielu chętnych. – mówi Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

W tym roku po raz pierwszy test napiszą też juniorzy.

Chcemy wiedzę informatyczną krzewić już u najmłodszych” – tłumaczy Wojciech Wąsik z Transition Technologies PSC

Projekt to kolejne przedsięwzięcie realizowane wspólnie przez Kielecki Park Technologiczny wspólnie i Politechnikę Świętokrzyską.


Artykuł O przyszłości branży IT pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Świętokrzyski Test z Informatyki

$
0
0

Znamy zwycięzców Świętokrzyskiego Testu Informatycznego. Laureatów wyłoniono spośród 111 osób, które zmierzyły się z zadaniami.

W tym roku skala trudności była dużo wyższa – przyznaje Wojciech Wąsik z Transition Technologies PSC.

Uczestnicy pisali test w dwóch turach – w pierwszym z zadaniami zmierzyli się uczniowie szkól ponadpodstawowych,  w drugiej – studenci. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano też test dla juniorów, który odbył się w Zespole Szkół Elektrycznych im. Ryszarda Kaczorowskiego w Kielcach. Przed ogłoszeniem wyników, młodzi informatycy wysłuchali prezentacji Sławomira Daleszyńskiego na temat rozwiązania Cisco Collaboration.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni podczas oficjalnej uroczystości w głównej auli Politechniki Świętokrzyskiej. Pytania do testu współtworzyli między innymi przedstawiciele firm Transition Technologies PSC, Altar i Infover, które ufundowały też zwycięzcom nagrody.  Od strony technicznej za obsługę konkursu odpowiadali pracownicy ITM Code, którzy przygotowali system do sprawdzania testów oraz do analizy wyników.

II Świętokrzyski Test z Informatyki odbył się w ramach Kieleckich Dni Informatyki, przedsięwzięcia realizowanego przez Kielecki Park Technologiczny i Politechnikę Świętokrzyską przy wsparciu Urzędu Miasta Kielce i firm z branży IT.

Wyniki testu w kategorii studenci:

  1. Karol Ślusarz, Politechnika Świętokrzyska
  2. Patrycjusz Mania, Politechnika Świętokrzyska
  3. Krzysztof Adamczyk, Politechnika Świętokrzyska

Wyniki testu w kategorii uczeń:

  1. Wójcik Mateusz (95%), Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie
  2. Piotr Wieczorek (80%), Zespół Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke Bosaka w Kielcach
  3. Biesiada Jakub (70%), Zespół Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke Bosaka w Kielcach – zwycięzca dogrywki
    Kateusz Piotr (70%), Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Skarżysku-Kamiennej
    Terelak Radosław (70 %), Zespół Szkół Elektrycznych im. Ryszarda Kaczorowskiego w Kielcach

Artykuł Świętokrzyski Test z Informatyki pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Dyplom Roku

$
0
0

Najlepsze prace studentów architektury Politechniki Świętokrzyskiej nagrodzone. Spośród trzydziestu zgłoszonych wyłoniono sześć projektów ,które zdaniem jury zasługują na wyróżnienie.

Nagrodę Prezydenta Miasta Kielce oraz Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Architektów RP zdobyła Karolina Met, za pracę „Płuca Miasta” – eksperymentalny kompleks oczyszczania powietrza w środowisku miejskim Kielc.

„Chciałam stworzyć kompleks, który przywraca w środowisku miejskim równowagę powietrza”-mówi laureatka .

Projekt Karoliny Met, podobnie jak dwa inne, autorstwa Krystiana Ciurkota i Karoliny Huk, zostały zakwalifikowane do II etapu ogólnopolskiego konkursu „Dyplom Roku”. Jego laureatów poznamy 24 maja w Warszawie.

Każdego roku  Politechnika Świętokrzyska prezentuje i nagradza najlepsze magisterskie prace dyplomowe z zakresu kreowania przestrzeni, które powstały na Wydziale Budownictwa i Architektury. Wystawa projektów jest podsumowaniem doświadczeń zdobytych w procesie nauczania oraz wyobraźni młodych architektów.

Wystawa prac „Dyplom Roku 2018” kierunku Architektura i Urbanistyka

Na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Świętokrzyskiej odbyła się coroczna wystawa prac dyplomowych magisterskich studentów kierunku Architektura. Wystawa i wyróżnienia prac dyplomowych są związane z corocznym Konkursem Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP im. Zbyszka Zawistowskiego – „Dyplom Roku”. Oprócz nagrody SARP, wybranym pracom przyznawane są nagrody Izby Architektów RP o/Kielce, Prezydenta Miasta Kielce, Dziekana Wydziału Budownictwa i Architektury oraz Kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki.

W bieżącym roku jury konkursu składające się z przedstawicieli Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów RP, Prezydenta Miasta Kielce i Politechniki Świętokrzyskiej wyróżniło następujące prace:

  1. „Płuca miasta” – eksperymentalny kompleks oczyszczania powietrza w środowisku miejskim Kielc, stud. Karolina Met, opiekun Prof. dr hab. inż. arch. Wacław Seruga

– Nagroda Prezydenta Miasta Kielce

– Nagroda SARP o/Kielce

– praca zakwalifikowana do II etapu konkursu SARP – Dyplom Roku 2019.

  1. Eksperymentalno – proekologiczny zespół zabudowy mieszkaniowej w Rzeszowie, stud. Krystian Ciurkot, opiekun Prof. dr hab. inż. arch. Wacław Seruga

– Nagroda Dziekana WBiA Politechniki Świętokrzyskiej

– praca zakwalifikowana do II etapu konkursu SARP – Dyplom Roku 2019.

  1. Inteligentne budownictwo na przykładzie Centrum Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Żelaznej  w Warszawie, stud. Karolina Huk, opiekun Dr hab. inż. arch. Lucjan Kamionka, prof. PSk

– Nagroda Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Architektów RP

– praca zakwalifikowana do II etapu konkursu SARP – Dyplom Roku 2019.

  1. Kierunki zrównoważonego rozwoju budynków architektonicznych oraz systemów urbanistycznych z opracowaniem projektu restrukturyzacji TPP w mieście Dnipro Ukraina w ramach eko-kompleksu dla odpoczynku i rekreacji ,  stud. Olha Chypurko, opiekun Prof. dr hab. inż. arch. Viktor Proskuryakov,

– Wyróżnienie Kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki WBiA PSk

  1. Centrum profilaktyki i edukacji nowotworowej przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, stud. Anna Kisiel, opiekun Dr hab. inż. arch. Stanisława Wehle-Strzelecka, prof. PSk

– Wyróżnienie Kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki WBiA PSk.


Artykuł Dyplom Roku pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Gra o karierę

$
0
0

Akademickie Centrum Kariery Politechniki Świętokrzyskiej wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Kielcach włączyło się w II edycję ogólnopolskiego projektu „Gra o Karierę – Biura Karier dla Ciebie”, powstałego z ramienia Komisji ds. Akademickich Biur Karier przy KRASP.

W ramach tego projektu Akademickie Centrum Kariery PŚk w dniu 10 kwietnia br. zorganizowało praktyczne warsztaty, w których wzięło udział ponad 30 studentów. Na początek odbyły się warsztaty o tajnikach rekrutacji – „Wyłonić najlepszych – metoda AC/DC”. W trakcie spotkania padło wiele pomysłów i rozwiązań, jak wypaść najlepiej podczas rozmowy z pracodawcą i zdobyć upragnioną pracę. Największym jednak zainteresowaniem wśród studentów cieszyły się następne warsztaty – „Stres, czy to brzmi groźnie?”. Podczas spotkania wypracowano różne strategie konstruktywnego radzenia sobie ze stresem, a prowadzący dzielili się z uczestnikami własnymi doświadczeniami w trudnych sytuacjach. Na sali była moc, ciekawość i otwartość płynąca od uczestniczących w warsztatach.

W tym samym czasie odbywały się indywidualne konsultacje „Jaka kariera dla inżyniera” z doradcami zawodowymi Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Spotkanie było okazją do lepszego poznania samego siebie, określenia typu osobowości oraz naturalnych predyspozycji zawodowych, co jest pierwszym, fundamentalnym krokiem w planowaniu kariery, aby odnieść sukces zawodowy.

Kolejną okazją do skorzystania z indywidualnych porad zawodowych będą trzy spotkania: 17 kwietnia (bud. C – parter), 8 maja (bud. B – parter) i 5 czerwca (bud. D parter). Już teraz serdecznie zapraszamy na bezpłatne konsultacje – otwarte dla wszystkich, bez zapisów!

Artykuł Gra o karierę pochodzi z serwisu Politechnika Świętokrzyska.

Viewing all 1847 articles
Browse latest View live